I_C_O Istanbul Composers Orchestra

 

Das Istanbul Composer's Orchestra (I_C_O) ist ein Nukleus von Musikern, die in Istanbul, Köln und Berlin leben. Herz des Orchesters ist die deutsch-türkische Pianistin Laia Genç. Sie folgte im Jahr 2014 einer Einladung der NRW Kunststiftung und lebte für vier Monate als „Artist in Residence" im Herzen Istanbuls. Dort traf sie ihre neuen musikalischen Freunde. Der Wunsch, all diese künstlerischen Charaktere zu einem gemeinsamen Projekt zusammenzufassen, mündete im Unternehmen Istanbul Composer's Orchestra.

 

Essenz des Projekts ist die Schaffung eines gemeinsamen Werks von Komponisten und Instrumentalisten, die alle einen unterschiedlichen Blickwinkel auf die Musik haben. Alle Komponisten und Musiker bringen den für sie persönlich einzigartigen Sinn, an Musik heranzugehen, mit ein, der ihr bisheriges musikalisches Leben charakterisiert. Das Resultat ist ein ,clash of cultures', ein friedliches Aufeinandertreffen der Kulturen, ein musikalischer Schmelztiegel; eine respektvolle, vertrauensvolle und musikalisch innige Begegnung.

 

 

 

Istanbul Composer's Orchestra (I_C_O) İstanbul, Köln ve Berlin'de yaşayan müzisyenlerden oluşan bir çekirdek orkestradır. Müzisyenler orkestranın üyeleri olmanın yanısıra, repertuarına beste de sağlarlar. Orkestranın kurucusu ve kalbi, Alman-Türk piyanist Laia Genç, 2014 yılında Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin misafir sanatçı programı aracılığıyla dört ay İstanbul'da yaşadı. Bu dönemde İstanbul'un çok yönlü ve yaratıcı müzik sahnesini iyice tanıma, araştırma fırsatının yanı sıra, besteler yaptı ve hipnotize edici büyüleyiciliğe sahip bu şehirde bir kaç konser verme şansını da yakaladı.

 

İstanbul'daki araştırmalarının daha en başlarında yeni müzik yolcusu arkadaşları ile tanışan Laia'nın, bu tanışmanın etkisiyle gönlünde beliren, bu sanatsal karakterlerle ortak bir proje oluşturma isteğini, Istanbul Composer's Orchestra ile gerçekleştirdi. Bu projenin özünde, her birinin müziğe bakış açısı farklı olan besteci ve çalgıcılar tarafından oluşturulacak ortak bir eser külliyatı ortaya çıkartma amacı, tam merkezinde da müzikyer almaktadır. Her bir besteci ve müzisyen, bugüne kadar kendilerini var ettikleri kişisel, özgün yaklaşımlarını, fikirlerini ortaya koyuyorlar. "Amacımız barışçı bir 'kültürler çarpışması", bir tanışma ortamı, bir müzikal kaynaşma potası yaratmak. En baş önceliğimiz, saygıya, güvene ve müziğe dayanan bir ortam yaratmak, hem müzisyen hem insan olarak."

 

Besucht uns auf Facebook

 

Photos: Ulla C. Binder (Illustration Laia Genc), Banner (XJazz Festival)